Silne zaciskanie zębów - co robić?

leczenie zaciskania i zgrzytania zębami u dentysty

Zaciskanie i zgrzytanie zębów zdecydowanej większości przypadków jest następstwem przewlekłego stresu oraz zazwyczaj wiąże się z poważnymi efektami dla kondycji pacjentów. Jedną z mniej oczywistych przyczyn bruksizmu (czyli tego problemu) są ciągłe bóle głowy, głównie brane za migrenę. Zazwyczaj pacjenci z bruksizmem, chociaż zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, wykorzystują przesadną moc nacisku, która ma niekorzystny wpływ na zdrowie zębów.

Do najpowszechniej znanych konsekwencji bruksizmu zaliczają się ukruszenia, pęknięcia oraz nadmierne ścieranie zębów, a poza tym dochodzi też do krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Bywa też tak, że pacjenci zauważają kliknięcia albo chrzęst w szczęce lub bóle skroni i szczęki. Na te przypadłości najlepiej reagować w możliwie najkrótszym czasie, żeby zapobiegać następstwom tych dolegliwości.

Na szczęście nie trudno zauważyć przejawy bruksizmu. Pospieszna diagnoza i przeciwdziałanie, ratują kondycję zębów przed niekorzystnymi rezultatami choroby. Kontrą dentystów na zaciskanie i zgrzytanie zębów są szyny relaksacyjne. Są one miękkimi nakładkami na zęby, jakie osłaniają je i wspierają odprężenie szczęki. Chociaż gotowe szyny można dostać np. w aptece, najodpowiedniejsze z nich są dobierane przez stomatologa. To daje pacjentowi pewność, że szyny są dobrane do niego indywidualnie, według jego potrzeb i rzeczywiście wyleczą problem.

W przypadku bruksizmu niezbędna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?