Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

 

endodoncja - jak dentysta może uratować zepsuty ząb dzięki leczeniu kanałowemu

Chociaż endodoncja wielu niczego nie mówi, w stomatologii to dział, odpowiadający za rozpoznawanie oraz leczenie dolegliwości miazgi zębowej. Potocznie rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne wlicza się do jednych z trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Pomimo tego, dzięki nowym technologiom i zdolnościom endodonty, czyli stomatologa trudniącego się takim leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega sprawnie. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się z reguły pod mikroskopem, co zapewnia doskonałą widoczność zaatakowanej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają dość ciężkie przypadki. Są to nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale też zgorzele i martwica. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy odsyłani są także pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Czasem zdarza się, że reakcja lekarza endodonty konieczna jest także przed planowanym leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, zleca odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie stwierdzą, czy można uratować ząb.

Chociaż leczenie kanałowe nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Każdy przypadek leczenia kanałowego wykonywany jest ze znieczuleniem , więc pacjent nie odczuwa bólu. Odpowiednio oczyszczony kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Czyszczenie przyrządów dentystycznych korzystając z myjni termo-dezynfekującej

W jakich przypadkach wykonuje się leczenie kanałowe?