Kontrolowana przez dentystę regeneracja kości żuchwy

Kontrolowana przez dentystę regeneracja kości żuchwy
W wyniku utraty lub ekstrakcji zęba z czasem zaczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeśli na czas nie wszczepimy implantu, możemy liczyć się z jej całkowitym zanikiem w przyszłości. 

W sytuacjach, gdy wszczepienie implantu jest niemożliwe, medycyna stomatologiczna stosuje sterowaną regenerację kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy pomocy biomateriałów, które są doskonałym wymiennikiem dla własnej kości. Surowce pobierane są od pacjenta albo od innego gatunku, najczęściej krowy albo świni.

Oczywiście materiał jest odpowiednio oczyszczany tak, aby usunąć ewentualność przenoszenia chorób, czy alergenów. Oba zabiegi bazują na czynniku wzrostu, który spotykany w krwi pacjenta. Dzięki temu jest on bezpieczniejszy, a proces gojenia przebiega znacznie szybciej.

Rany zrastają się w naprawdę dobrym tempie. To wszystko zawdzięczamy leukocytom i białkom, które pełnią ważną rolę w procesie powstawania naczyń włosowatych. Jeśli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, najczęściej chirurg stomatologiczny bierze go z brody, bądź żuchwy. Inne miejsca, które nie wymagają hospitalizacji to okolice zębów trzonowych lub guza szczęki.

Są też miejsca, skąd można pobrać więcej materiału, niestety są niemożliwe do wykonania w gabinecie dentystycznym. Nadrzędnym celem tego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?