Zadania chirurga stomatologa

chirurg stomatolog w gabinecie stomatologicznym Dentysta Grudziądz
Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.
Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.
Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy
Zniekształcenie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też poprawić estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane
Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Wynikiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też przesuwać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej
Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy
Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do dopasowanego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów
Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych
Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów
Ubytki w uzębieniu są rezultatem różnych przyczyn. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie działanie ma wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich
Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej. 

Co jeszcze należy wiedzieć?
Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.
Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?