Fluoryzacja - Ochrona zębów u dentysty

fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym


Utrzymanie zdrowia zębów zależy od częstych wizyt w gabinecie dentystycznym, naprawy wszystkich ubytków, leczenia dentystycznego oraz od właściwej profilaktyki jamy ustnej. Zadbane i zdrowe zęby można też wspierać i dodatkowo ochraniać przed pojawianiem się chorób oraz mnożeniem się bakterii. Jedną z metod używanych przez stomatologów, jest fluoryzacja zębów, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów wykonywana jest przez dentystę lub certyfikowane higienistki dentystyczne i działa na zasadzie nakładania wprost na zęby specjalistycznego specyfiku – żelu lub pianki – z wysokim stężeniem fluoru w składzie. Zabieg ten nie powoduje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo oraz pomnażają jego odporność na kwasy i bakterie wywodzące z przyjmowania napojów i pokarmów. Co więcej pozytywnie wpływa na odbudowę (remineralizację) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja wspomaga także wytwarzanie bariery ochronnej, dzięki czemu odkładanie się kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto pamiętać, że przyjmowanie fluoru w dużych ilościach może dać zły wpływ na organizm, z tego powodu zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzany w określonej przez doświadczonego lekarza dentystę częstotliwości oraz wykonywany wyłącznie w klinice dentystycznej. Pojedynczy zabieg zawiera bezpieczną ilość fluoru, dlatego jeśli przyjmowanie zabiegów przebiega zgodnie z zaleceniami stomatologa nie nie trzeba się obawiać. Pomiędzy profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, na co dzień można używać past albo płukanek z małym stężeniem fluoru.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?