Jak uzupełnić ząb - wkład koronowo-korzeniowy?


Jak uzupełnić ząb - wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa czasami jest wymagające, na przykład, kiedy stan zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są mocno zniszczone w wyniku np. próchnicy, ale wciąż da się je odratować bez potrzeby wyrywania. W takich wypadkach po zakończeniu leczenia sprawdza się uzupełnienie utworzonych ubytków – tak zwana odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym sprawdzającym się w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj aplikuje się go, kiedy korzeń zęba nadal jest zdrowy i mocno zamocowany w zębodole, natomiast koronę zęba trzeba zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd śruby lub sztyftu, jaką mocuje się do korzenia, po czym protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje kompletnie odbudowany i może dość wiernie udawać naturalny ząb. W zależności od surowca, z jakiego zostanie sporządzony wkład oraz korona protetyczna. Materiałami, jakie zwykle są używane w tym celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Co raz częściej odchodzi się już od metalu ze względu na niższą estetykę oraz ewentualność rdzewienia. Włókno szklane jest dosyć elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, niestety jego koszt jest również wyższy.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?