Ortodoncja: elementy aparatu stałego


Części aparatu na zęby, ortodoncja w gabinecie stomatologicznym

Decyzja o polepszeniu wyglądu i zdrowia jamy ustnej często łączy się także z zabiegami ortodontycznymi, czyli działaniem mającym za zadanie wyprostowanie wykrzywionych zębów oraz usunięcie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród dostępnych rodzajów aparatów ortodontycznych, stały aparat ciągle jest uznawany za najlepszy i przynoszący najsolidniejsze efekty. By aparat ortodontyczny właściwie działał, musi być odpowiednio zamocowany. Siłą, która wpływa na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do specjalnych zamków przylepionych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za utrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są małymi gumkami, które przytrzymują znaczące elementy aparatu w odpowiednim miejscu, aby praca aparatu była zgodna z wytycznymi lekarza dentysty oraz przygotowanym planem leczenia. Niepoprawnie ustawiony aparat może dawać ujemne skutki i zamiast działania naprawczego tylko zaszkodzi, przykładowo przez przemieszczanie zębów w niewłaściwą stronę i tym samym pogłębienie wady. Z tego powodu chociaż ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem struktury aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla właściwego leczenia ortodontycznego.

Dla większego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w wielu kolorach, co przede wszystkim cieszy młodszych pacjentów. Starsi pacjenci zazwyczaj dobierają kolory ligatur w taki sposób, żeby były one prawie niewidoczne, nie odznaczały się zbytnio na tle zębów lub ze względu na to, czy istnieje ryzyko zabarwienia się ligatury w trakcie użytkowania (ten problem dotyczy szczególnie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Zazwyczaj ligatury ortodontyczne wymienia się w ciągu miesiąca albo półtora miesiąca.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?