Czy należy wyjmować na noc ruchome protezy zębów?


Proteza ruchoma musi byc zdjęta na noc zdaniem dentystów

Niezależnie od tego, jak dokładnie ruchoma proteza zębowa była dobrana do jamy ustnej pacjenta, jest kilka powodów, które sprawiają, że z protezami zębowymi nie powinno się spać. Jedną z zasadniczych przyczyn, dla jakich powinno się ściągać protezę na noc, jest to, że gromadzą się na niej szkodliwe bakterie. Opinie stomatologów są zdecydowane. Aby proteza służyła dobrze, trzeba ją regularnie myć i dbać. Mycie jamy ustnej i staranne mycie protezy ma ogromny wpływ na hamowanie rozwoju bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co więcej, używając ruchomej protezy, często przeszkadza podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wzbudzać nawet stany zapalne dziąseł, z tego powodu warto dawać odprężenie błonom śluzowym w trakcie nocy. Innym istotnym powodem wskazującym na to, że trzeba zdejmować protezę przed snem jest niebezpieczeństwo zadławienia. W trakcie nocy, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych zachowań, co może skończyć się uszkodzeniem albo nawet połamaniem protezy oraz zadławieniem.

W sytuacji, kiedy nie wie się jak powinno się obchodzić się z protezą, warto skonsultować swoje obawy ze stomatologiem. Należy pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w dobrym stanie na długo. Protezy zębowe zazwyczaj służą od pięciu do siedmiu lat. Później wyrabiają się i trzeba wymienić je na nowe, by mieć pewność, że są dobrze dopasowane.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?