Kiedy należy usunąć zęby mądrości?


Ekstrakcja ósemki w gabinecie stomatologicznym Dentysta

Choć zęby mądrości pojawiają się w ludzkiej jamie ustnej jako ostatnie, mogą wywoływać wiele nieprzyjemności. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Są jednak pewne czynniki, jakie decydują o tym, że potrzebne jest usunięcie ósemki.

Czasem proces wyżynania się zębów mądrości jest zakłócony na przykład z uwagi na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, uciskają inne. To oznacza zazwyczaj nieprzyjemny ból i przemieszczanie się sąsiednich zębów. To może wpływać na powstawanie lub natężenie wad zgryzu. Zbyt mała przestrzeń w jamie ustnej dla konkretnych zębów może także oznaczać problemy w trakcie całkowitego otwierania ust. To oznacza niepotrzebny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek właściwe jest też wtedy, kiedy ząb psuje próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Taka choroba może bez przeszkód obejmować sąsiednie zęby, z uwagi na to trzeba wyeliminować jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba pojawia się silny stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji wyrwanie staje się jedynym rozwiązaniem problemu.

Wyrywanie zębów u dentysty jest bezbolesna, dzięki używanym znieczuleniom.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?