Czym są licówki dentystyczne?


dentysta zakłada licówki stomatologiczne

Licówki dentystyczne są jednym ze uzupełnień protetycznych stałych, których podstawowym celem jest polepszenie estetycznego uśmiechu. Licówki to cienkie nakładki aplikowane na powierzchni zębów. Używając ich dentysta odnawia wygląd, kolor i kształt pojedynczych zębów. Głównie sprawdza się to w przypadku, kiedy są one nierówne, martwe czy przebarwione. Tą metodą można zrównać odrębne zęby przez skrócenie, wydłużenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba. Licówka rozwiązuje problem także przy złamanym przednim zębie. Zazwyczaj pacjenci decydują się na to rozwiązanie, pragnąc wyeliminować przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki zakłada się na wierzch zębów naturalnych, jednak aby to się udało, zęby trzeba przygotować. Przede wszystkim muszą być porządnie oczyszczone. Z uwagi na to przed założeniem licówek warto przeprowadzić piaskowanie, skaling oraz fluoryzację. Ponadto zęby, na które będą zaaplikowane licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż brzmi strasznie, nie boli. Dentysta troszczy się o to, aby zabiegi były wysoce komfortowe .

Zaletą licówek jest to, że da się je bardzo dokładnie dostosować do koloru zębów pacjenta. W taki sposób stają się zupełnie niewidoczne, a zapewniają pożądany kształt i wygląd. Licówki są dość trwałe, choć trzeba je odświeżać albo wymieniać. W zależności od materiału, z którego są wykonane (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) oraz utrzymywania higieny, będą w świetnym stanie na parę lat.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?