Jak postępować po wszczepieniu implantu zębów


Jak dbać o siebie po wstawieniu implantów zębów

Co należy robić po wszczepieniu implantu ?  Implantacja to zabieg dość ciężki biorąc pod uwagę pacjenta. Wydobrzenie dziąseł i przyjęcia przez ciało implantu potrzebuje czasu, co sprawia, że osoba zdecyduje się na taki zabieg musi odpowiednio o siebie zadbać. Zwykle po implantacji pojawia się opuchlizna dziąseł, co powinno się schładzać zimnymi okładami. Można też zastosować specjalne żelowe woreczki dostępne w aptece do schładzania w lodówce.

W pierwszych dniach najlepiej także przygotowywać bardzo ciepłych potraw i przenieść się na półpłynną dietę. Nie wolno używać strefy jamy ustnej, gdzie zaaplikowano implant, by dziąsło mogło goić się w spokoju. Stomatolodzy odradzają też dotykanie placami lub językiem operowanego miejsca, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Trzeba również odłożyć alkohol oraz papierosy, dlatego że wydłużają czas gojenia się tkanek. Co więcej przez okres  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego.

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń dentysty. Przede wszystkim co do używania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez decyzji lekarza może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi też płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Posiadają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne. Natomiast w trakcie mycia zębów, trzeba unikać miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Koniecznie jest też uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko wystąpią alarmujące objawy.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

Czy trzeba kupować nici dentystyczne?