Rozwój zębów mądrości

 

Rozwój zębów mądrości

Wyrastanie ósemek może sprawiać problemy. Przeważnie okres wyrastania ósemek jest przeciągły i u wielu pacjentów nieprzyjemny. Nie u wszystkich ósemki w ogóle się wyrzynają. Nieraz jest tak, że wychodzi tylko jedna albo dwie, czasem nie wychodzą wcale. Decydują o tym czynniki genetyczne i zazwyczaj miejsce w jamie ustnej. Obecne przy wyrzynaniu się ósemek obrzęk dziąsła i ból nie zawsze mówią o tym, że rosną w nieprawidłowo. Mimo to należy umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym, by uniknąć nieprzyjemnych skutków nieodpowiedniego wyrzynania się ósemek.

Kłopot jest w sytuacji, gdy wzrost ósemek jest niepoprawne. Dla przykładu gdy rosną wykrzywione albo poza linię innych zębów, wrastają w policzek, podrażniają dziąsła albo stają się zatrzymanymi zębami. Najsilniejszy ból może pojawić się z uwagi na nacisk na inne zęby, a także kiedy w pobliżu pojawia się próchnica. Oprócz bólu w czasie wyrzynania ósemek może pojawić się również szczękościsk, gorączka, a także stan zapalny i obrzęk. Wystąpienie tych symptomów nie zawsze prowadzi do ekstrakcji ósemek, jednak rzecz jasna dentysta powinien zbadać problem.

Zdarza się tak, że ósemki dentysta wyrywa profilaktycznie, ze względu na to, że w niektórych przypadkach szczotkowanie ich jest ciężkie, co zazwyczaj prowadzi do pojawienia się próchnicy. Obok ekstrakcji ósemek lekarz dentysta może pomóc także innymi metodami. By uprościć czas wyrzynania, może przyciąć dziąsło oraz przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

W jakich przypadkach wykonuje się leczenie kanałowe?