Pionowe złamanie korzenia zęba – leczenie dentystyczne

 

Pionowe złamanie korzenia zęba – leczenie dentystyczne

Pionowe pęknięcie korzenia zęba zalicza się groźnych przypadków, w których niezbędna jest pomoc stomatologa. Najczęściej do takiego problemu dochodzi w wyniku poważnego zepsucia kości. Jest to konsekwencją obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu albo psucia się zębów poprzez erozję lub abrazję. Korzenie są w takiej sytuacji osłabione i dlatego są bardziej narażone na uszkodzenia. Złamanie pionowe może wystąpić również w wyniku komplikacji leczenia kanałowego i przeważnie dotyczy zębów trzonowych w dolnej szczęce i przedtrzonowców –  w żuchwie.

Diagnoza pionowego złamania nie jest łatwe. Niekiedy nawet RTG nie pokazuje idealnie miejsca złamania, za sprawą czego trudno ujrzeć kłopot. Oczywiście dentysta ma za zadanie, sformułować właściwą diagnozę oraz efektywnie zaradzić na problem. Mówić o tym, że problemem jest pionowe złamanie może ostry ból wywołany od ciepła i zimna albo siły nacisku podczas gryzienia. Ignorowanie złamania może poskutkować powstaniem przetoki.

Leczenie stomatologiczne tego problemu niestety należy do skomplikowanych oraz bardzo często kończy się wyrwaniem zęba. Najistotniejszym etapem jest poprawna diagnoza, dzięki której dentysta będzie świadom, w jaki sposób może pomóc. Najlepiej również Zwrócić uwagę na zapobieganie pojawienia się takiego złamania. W tym przypadku o wiele łatwiej przeciwdziałać, lecząc choroby przyzębia oraz dbając o higienę, niż leczyć bez ekstrakcji zęba. W trakcie leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz endodonta robi wszystko, by uniknąć powikłań.

Popularne posty z tego bloga

Najlepszy aparat ortodontyczny dla dziecka

Jak usunąć korzeń zęba?

W jakich przypadkach wykonuje się leczenie kanałowe?